Mell műtétek
Mell nagyobbítás

Gyakori jelenség, hogy az emlőmirigyek nem fejlődnek ki eléggé, /ún. hypoplasia/, vagy a terhességet, a szülést, szoptatást követően elsorvadnak /atrophia/, és ezért a női páciens kicsinek tartja mellét. Zavarja a mindennapi életben, vagy párkapcsolatában, kisebbségi komplexus alakulhat ki emiatt. Az emlőmirigyek nem mindig fejlődnek egyforma nagyságúra, ezért aszimmetria alakulhat ki a pubertás után. Van olyan tünetegyüttes, amikor az egyik emlő normálisan kifejlett, a másik egyáltalán nem, vagy csak csökevényes, /Amazon syndroma/, valamint amikor nem csupán az emlőmirigy, hanem a mellkasi izomzat is hiányzik, esetleg a mellkas deformált /Poland syndroma/. Ezen esetekben emlőnagyobbítás műtéte jelenti a megoldást.

A női emlő mirigyeinek hiánya, csökevényes volta, sorvadása, a kétoldali mirigy egyenlőtlen kifejlődése, lelki zavarokat okozó, "kicsi emlő" tünet együtteséhez vezet, belső /endogén/ okok miatt. Pl.: hormonális hatás, genetikus tényezők, vagy külső /exogén/ hatások /trauma, műtét, sugárhatás stb./ miatt.

Klinikai megjelenési formái:

Teljesen hiányzó emlő /aplasia/, kicsi az emlő /hypoplasia/, sorvadás miatt megkisebbedett /atrophia/, egyenlőtlenül fejlődött /aszimmetria/, egyik oldal normál nagyságú, a másik oldalon a mirigy hiányzik /Amazon syndroma/, az egyik oldalon normál nagyságú, a másik oldalon a mirigyen kívül az izomzat is hiányzik, /Poland syndroma/.

Lehetséges plasztikai sebészeti kezelési módszerek:

Az esztétikai emlőnagyobbító műtét jelen korunkban alloplasztikus anyag /endoprotézis/ beültetését jelenti. A jó minőségü CE jelzésü protézis beültetésének jelenleg nincs alternatívája. A szilikon protézisek beültetéséből fakadó indokolatlan félelmeket eloszlatja a European Committee on Quality Assurance and Medical Devices in Plastic Surgery 1998 július 04.-i Consensus Declarationja, mely tíz pontban összegzi sokmilliós utánvizsgálatok eredményeként, hogy káros hatásai nincsenek a szilikon protézis beültetésnek. Közben a protézisgyártó cégek nem szilikon falu és nem szilikon töltetü protéziseket is forgalomba hoztak. A protézis típusának és nagyságának kiválasztását a műtétet végző orvossal kell megkonzultálni.

A plasztikai beavatkozás lényege, a műtét elemei és időtartama:

A műtét lényege a hiányzó térfogat pótlása protézissel. A protézis beépíthető izom alá, valamint a mellkasi izomzat és a meglévő mirigyállomány közé. Mindkettőnek megvan az indikációja előnye és hátránya Az izom aláültetett implantátum nagyobb hátránya a kettős lumen, volumen kialakulása ill. az izom letapadása miatt mozgathatóvá válik az implantátum. Mi a legújabb módszert alkalmazzuk dual line technikát amely során mindkét módszer az izom alá mirigy alá ültetés előnyét hordozza azok hátránya nélkül. A technika lényege hogy az izom és a mirigy közötti hártya közé kerül az implantátum. A műtéti metszés elhelyezhető a hónaljban, a bimbóudvaron, az emlő alatti redőben. A beavatkozás időtartama 40 – 60 perc optimális esetben.


Az érzéstelenítésről:

Az emlőprotézis beültetését altatásban végezzük, az ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdésire a narkózist végző szakorvos készséggel válaszol. A műtét utáni éjszakát az intézetben kell eltölteni.

Műtét utáni kezelés, gyógyszerek, életmód otthon, orvosi ellenőrzés:

A műtőben felhelyezett kötést az orvos ellenőrzi, ha szükséges átköti, az esetleg alkalmazott dréneket eltávolítja. A kötéscseréket az orvos határozza meg. Ugyancsak az orvos határozza meg a varratszedés után a melltartó viselésének szükségességét, időtartamát is. Néhány napig szükség lehet fájdalomcsillapító szedésére, egyéni érzékenységtől függően. A műtét utáni időszakban általában nem kell más gyógyszereket szedni, de ettől az operáló orvos utasítására esetenként lehet eltérés.

Műtét utáni időszakban kímélő életmód javasolt, kerülni kell a fokozott fizikai megterhelést, legalább két hétig. A páciens el tudja látni magát, mozgásképes marad és szellemi munkát is végezhet.

A műtét utáni kezelésben az operáló orvos utasításaitól eltérni nem szabad. A kezelés módosítására, vagy kiegészítésére csak az operáló orvos adhat engedélyt. A műtét utáni ellenőrzés időpontját szintén ő határozza meg. A kezelésekről való távolmaradás és az ebből adódó esetleges egészségromlás a beteg felelősségét terheli.

Milyen tünetek észlelésekor kell azonnal a kezelőorvoshoz fordulni:

Emlőprotézis beültetése után fellépő magas láz, hidegrázás, az emlő hirtelen megduzzadása, lüktető fájdalma, a seb váladékozása, a felkar mozgáskorlátozottsága esetén azonnal fel kell keresni az operáló orvost.

A kórházi tartózkodás és a sebgyógyulás időtartama:

Emlőprotézis beültetésekor célszerű egy napot az operáló intézményben eltölteni /kötés-, drén-, ellenőrzés, eltávolítás, csere, fájdalomcsillapítás, esetleg antibiotikus kezelés, narkózis utáni hányás kezelése, stb. miatt/. A sebgyógyulás 7-8 nap, de a tovafutó varratsorokat célszerű 10-14 nap után eltávolítani.

Az orvos határozza meg, hogy mikor kezdhet ismét sportolni, mennyi ideig és mely napszakban kell még melltartót viselni, mikortól fürdetheti a műtéti területet.

A beavatkozás elvégzésének feltételei:

A páciens teljes szellemi és fizikai jólléte, negatív laboratóriumi, 40 éves kor felett negatív onkológiai, mammographiai leletek, negatív belgyógyászati és aneszteziológiai kivizsgálási eredmény.

A páciens kellő felvilágosítás után /IPRAS Patient Information/ a műtéti megbízást és beleegyező nyilatkozatot aláírta.

Esetleges szülést követően a szoptatás befejezése után leghamarabb egy évvel kerülhet sor a műtétre.

A műtéti indikáció:

A méretnövelő emlőplasztika műtétének javallatát a páciens állítja fel. A műtét indokolt abban az esetben, amikor a beteget zavarja kis melle, kisebbségi érzése alakul ki, gátlásos a párkapcsolatában.

A műtéti kontraindikáció:

Nem végezhető el a műtét, ha a műtét előtti kivizsgálás kóros laboratóriumi értékeket mutat, /pl.: cukorbetegség, vérszegénység, vérzékenység, stb./. Ha az emlőben kóros csomót észlelünk fizikálisan, vagy mammographia kapcsán. Ha a műtét előtti belgyógyászati kivizsgálás egyéb betegséget talál. Ha irreális nagyságú emlőt szeretne a páciens. Mérlegelendő a műtét elvégzése erős dohányos esetében, ugyanis az irodalmi adatok szerint az emlőprotézist körülvevő hashártyaszerű saját tok a műtét után gyakrabban zsugorodhat, mint nem dohányzó nők esetében, így a capsularis contracturának nevezett elváltozásra dohányzók esetében nagyobb az esély, és ezt a rizikót a páciensnek vállalnia kell.

Terhesség, vagy gyanúja abszolút kizáró ok!

A műtét általános és speciális kockázati tényezői, lehetséges szövődmények:

Az altatásban végzett műtét kockázati tényezőit a narkózis-tájékoztató tartalmazza, a beleegyező nyilatkozatot műtét előtt alá kell írni. Az altatással kapcsolatos kérdésekre az aneszteziológus szakorvos készséggel válaszol. Műtét után közvetlenül nagyon ritkán kialakulhat vérzés, gyulladás, sebszétválás, mely problémákat az operáló intézet köteles elhárítani. A késői műtét utáni időszakban előfordulhat egyik, vagy mindkét emlőben tokzsugorodás, mely négy súlyossági fokozatba sorolható. Laza kötőszövet, súlyos, nagyméretű protézis beültetése után a megnövelt emlők lógása alakulhat ki, és korrekcióra szorulhatnak. Számolni kell azzal is, hogy kb. 15 év múlva esetleg a protéziseket modernebbre kell cserélni, de jelen ismereteink szerint, és az implantátumokat gyártó cégek állásfoglalása alapján a ez nem feltétlenül válik szükségessé. Minden esetben ki kell cserélni a protézist, ha az valamilyen problémát okoz! A protézisek spontán repedése gyakorlatilag nem fordulhat elő, de traumára, szúrásra megsérülhetnek, ekkor azonnali cserére szorulhatnak. Ezen késői szövődmények műtéti költségei a páciensre terhelődnek!

Mellnagyobbítás és felvarrás

Emlő Implantátumok Használatára Vonatkozó Egyetértő Nyilatkozat

Garancia

Tanusítvány

A mindennapi élet, a sport, tompa erőbehatás, magas nyomás /búvárkodás/, alacsony légnyomás /repülő, nagy magasság, stb./ kárt nem okozhat a protézisekben. Az emlők érzés minősége megmarad, de műtét során előfordulhat érzőideg sérülés, ez esetben az emlő bőrén és a bimbóudvaron jól körülhatárolhatóan érzéskiesés maradhat vissza, mely néhány hónap alatt rendszerint spontán gyógyul.

A protézisbeültetés helyett alkalmazható lehetséges alternatíva nincs!

A méretnövelő emlőplasztika következményei:

Közvetlenül a műtét után változóan erős, feszülő fájdalom természetes, mely egy-két hét után csökken és megszűnik. Ha izom alá történt a beültetés, akkor a felső végtagok mozgásukban átmenetileg korlátozottak lehetnek, a karmozgáskor jelentkező fájdalom tovább tarthat. A műtétet követően heg kiszélesedhet, keloidosan kiforrhat, ezt előre prognosztizálni nem lehetséges. Izom alá ültetett protézisek esetében un. dupla buborék fenomén alakulhat ki, ami esztétikailag zavaró lehet. A leggyakoribb újabb beavatkozást igénylő szövődmény a tokképződés, illetve tokzsugorodás.

Kötelező után-vizsgálat és rendszeres ellenőrzés:

A páciens az orvosi utasításokat betartja, kötelező ellenőrző vizsgálatokon megjelenik a kezelő orvos által meghatározott időpontokban. Az emlőprotézis-műtéten átesett pácienseket az operáló orvos gondozza, időnként ellenőrzi, ha szükséges utánvizsgálatokat rendel el. /CT, MRI stb./

A leírtakon kívül felmerülő kérdéseire készséggel válaszol operáló orvosa.

ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA


Felvarrás és nagyobbítás:
ELŐTTE UTÁNA
RÓLUNK
KAPCSOLAT

Az Ön böngészője nem kompatibilis a weboldallal!
Kérjük frissítse böngészőjét! A frissítés teljesen ingyenes!